Izolacje akustyczne

Elegancja dźwięku
Przykłady zastosowań w praktyce
wizualizacja wizualizacja wizualizacja wizualizacja wizualizacja wizualizacja wizualizacja wizualizacja
Jak działają i jak stosować panele akustyczne

Akustyka pomieszczenia ma zasadnicze znaczenie zarówno przy odtwarzaniu jak i nagrywaniu muzyki. Dlatego też nawet najlepsze zestawy audio w złym akustycznie pomieszczeniu nie zagrają tak jak powinny naprawdę to uczynić. Często słuchając muzyki z naszego zestawu zastanawiamy się, dlaczego dźwięk nie jest taki jak np. w pokoju odsłuchowym w sklepie audio, w którym go kupiliśmy. Odpowiedz jest prosta: nasze pomieszczenie nie jest dobrze przygotowane akustycznie, nie posiada odpowiedniej atmosfery akustycznej! Większość sprzedawców o tym dobrze wie, ale nie zawsze informują klienta, w czym naprawdę leży problem a za to często proponują nowe kolumny, kabelki czy inne komponenty, za które znowu wiele płacimy a poprawa jest znikoma, albo w ogóle jej nie dostrzegamy.

Istnieje wiele prostych sposobów dostosowania pomieszczenia i do rodzaju muzyki, jaki słuchamy i do dźwięku, jaki sami najbardziej lubimy. Ustroje akustyczne dostępne na rynku pozwalają nam na wiele kombinacji, poprawiających akustykę pomieszczeń i dostosowanie ich pod nas samych. Trzeba jedynie trzymać się pewnych zasad dotyczących akustyki. Zalecamy tu trzymanie się zasady stosowania ustrojów akustycznych tylko w ilości, która jest rzeczywiście potrzebna danemu pomieszczeniu i montażu ustroju zgodnie z jego przeznaczeniem.

Rys.1 Przykład pomieszczenia w którym zastosowano materiał dzwiękochłonny, w celu obniżenia poziomu odbić od powierzchni pomieszczenia.

Jednak przed przystąpieniem do wytłumiania pokoju odsłuchowego, lub kina domowego prosimy o zapoznanie się z poniższymi wskazówkami, mamy nadzieje ze przybliżą one Państwu, choć trochę tematykę akustyki małych pomieszczeń. Jeśli nie - służymy radą.

Pasmo słyszalności ucha ludzkiego od 20Hz do 20kHz obejmuje długość fali od 17,22 m do 17 mm. Odbicia dźwięku od otaczających powierzchni występują zarówno w obszarach niskich jak i wysokich częstotliwości. Przy czym przy niskich częstotliwościach odbicia powodują powstanie fal stojących - pomieszczenie staje się komorą rezonującą. Natomiast odbiciu fali dźwiękowej przy średnich i wyższych częstotliwościach towarzyszą odbicia zwierciadlane.

Rys.2 Przykład wczesnych i póżniejszych odbić oraz rozpraszanie na krawędziach obudowy zestawu głosnikowego

Jeżeli chodzi o niskie częstotliwości, na samym wstępie powinniśmy sprawdzić czy nasze pomieszczenie ma odpowiednie proporcje: wysokości x szerokości x długości (np. wyliczone przez Sepmeyer'a 1:1,28:1,54 czy Boner'a 1:1,26:1,59 lub jeszcze wiele innych). Oczywiście jest to przydatne, kiedy jesteśmy jeszcze w fazie projektowej naszego pokoju. Jednak o wiele częściej dysponujemy już jakimś pomieszczeniem, w którym już słuchamy muzyki czy oglądamy filmy. Wtedy również bardzo przydatna jest analiza rezonansów osiowych, która prawidłowo wykonana wskaże czy występują nakładające się lub odizolowane rezonanse w określonych częstotliwościach. Przy tych częstotliwościach mogą występować tzw. zaklarowania. Jeżeli takowe występują można zastosować wówczas odpowiednio zestrojone rezonatory Helmholtza, które je zniwelują. Oczywiście, jeśli ktoś się nie czuje na siłach nie musi przeprowadzać analizy każdego rezonansu z osobna, aby poprawić odtwarzanie niskich częstotliwości wystarczy zastosować ogólna adaptacje pomieszczenia w zakresie niskich częstotliwości u mieszczając np. odpowiednie bass trapy w miejscach gromadzenia się fal stojących tzn. narożach pomieszczeń, co w znacznym stopniu poprawi atmosferę, odsłuchową.

Jeżeli chodzi natomiast o średnie i wysokie częstotliwości trzeba trzymać się reguły: "Kąt padania = Kątowi odbicia". Należy umieszczać odpowiednie panele dźwiękochłonne, lub dyfuzory rozprasące dźwięk w miejscach gdzie występują pierwsze odbicia, zostawiając te odbicia poprzeczne, które zapewniają przestrzenność obrazu dźwiękowego. Wybór ustroju akustycznego powinniśmy uzależnić po pierwsze od jego przeznaczenia a po drugie od chłonności akustycznej pomieszczenia. Jeżeli jest ono zbyt wytłumione nie ma sensu używać paneli dźwiękochłonnych, ponieważ zamiast poprawić jeszcze bardziej pogorszymy atmosferę odsłuchową, ( nie chodzi przecież o stworzenie atmosfery komory bezechowej). Proponujemy w takich wypadkach zastosować specjalistyczne dyfuzory rozpraszające dźwięk.

Natomiast przy pomieszczeniu niedostatecznie wytłumionym a czasami nawet uwidaczniającym się echu (co powoduje zmęczenie słuchacza i znaczne straty w jakości muzyki) możemy bez żadnych problemów stosować panele tłumiąco - rozpraszające lub panele tłumiące w ilości zapewniającej odpowiedni komfort słuchania. Tak przystosowane pomieszczenie zapewni odpowiednia atmosferę odsłuchową i wiele radości z kupionych zestawów audio.